אלימות במשפחה

אלימות במשפחה הנה אלימות מכל סוג שהיא אשר מכוונת כלפי "בן משפחה". חוק העונשין מגדיר "בן משפחה" כבן זוג לרבות ידוע בציבור, ילד והורה . אולם בעוד החוק מגדיר לנו מי הוא "בן משפחה", החוק אינו מגדיר אלימות מהי ויכול שאלימות תיחשב כאלימות פיזית (הכאה, דחיפה וכד') אלימות מינית (מעשי אונס, מעשים מגונים ועוד מעשים הפוגעים בחירות האדם ) אלימות מילולית, כלכלית,רגשית, רוחנית וכיוצא באלה, סוגי מעשים אשר עולים כדי עבירה פלילית. עבירות אלימות במשפחה הנפוצות ביותר הנן עבירות של תקיפת בן זוג ועבירות של פגיעה בילדים המסווגות כעבירות של "התעללות בקטין וחסר ישע".

ילד הסובל מאלימות במשפחה

חומרת החוק בנושא אלימות במשפחה

עבירות אלימות במשפחה מוגדרות בחוק העונשין כעבירת "תקיפה בנסיבות מחמירות". המחוקק ראה חומרה יתרה בעבירת אלימות אשר נעברה במסגרת התא המשפחתי והדבר בא לידי ביטוי בעונש הקבוע לצידה של העבירה. בעוד שתקיפה "רגילה" אשר לא בוצעה במסגרת המשפחתית, עונשה המרבי נע בין שנתיים לשלוש שנות מאסר, בהתאם לחומרת התוצאה אשר נגרמה כתוצאה מן התקיפה, עבירות אלימות במשפחה נושאות בחובן עונש כפול ומכופל מאשר העונש בעבירות התקיפה "הרגילות". יש לציין כי ככל העבירות הפליליות אשר נועדו לשמור על "ערך מוגן" מסוים, עבירות אלימות במשפחה מגינות על ערך "התא המשפחתי" והדעה הרווחת בבתי המשפט הנה כי "ביתו של אדם מבצרו" ועל אחת כמה וכמה יש להעניש בחומרה מי שמבצע מעשי אלימות במשפחה בתוך ביתו תוך ניצול יחסי תלות ואמון בבית, המקום אשר לכאורה הנו המוגן ביותר.

בתי המשפט בבואם לגזור את דינו של נאשם בעבירות אלימות במשפחה / תקיפת בן זוג, יביאו לידי ביטוי את הגורמים הבאים אשר יהיה בהם כדי להביא להקלה או החמרה בעונש: האם מדובר באדם בעל עבר פלילי קודם בעבירות אלימות במשפחה, תקיפת בן זוג, מה היא תוצאת המעשים המיוחסים לנאשם, מה מצב היחסים שבין הנאשם לבני משפחתו המותקפים ועמדתם לעניין העונש, שיקום וטיפול הנאשם, שיקולי הרתעה ספציפית וכללית ועוד.
לעיתים קרובות בעבירות אלימות במשפחה/תקיפת בן זוג, בן המשפחה אשר התלונן על האלימות, הוא זה אשר פונה אל המשטרה בבקשה שזו תפסיק את הטיפול בתיק זה. המשטרה או הפרקליטות יכולות להמשיך לחקור על אף בקשת המתלונן או המתלוננת להפסיק את בירור התלונה. לעיתים המשטרה או הפרקליטות מגיעה בשל תלונה שהוגשה ע"י שכנים, פקיד סעד או יועצות בית ספר.
עבירות אלימות במשפחה הנן עבירות אשר במרבית המקרים מבוצעות בתוך הבית, ללא שקיימים עדים שראו או שמעו את המתרחש וכל שקיים בתיק זה גרסת המתלונן כנגד הנאשם. זאת הסיבה שהביאה לחקיקתה של עבירת "חובת דיווח" הקובעת כי "כל אדם" אשר ידע על עבירת אלימות במשפחה כנגד קטין חייב לדווח עליה לרשויות. חובה מיוחדת זו, הוטלה במיוחד על נושאי תפקידים כגון: רופא, אחות, עובדי חינוך, רווחה, בריאות וכיוצא באלה.
העמדה של נפגעי העבירה, הטיפול אותו עבר הנאשם, עברו הפלילי וחלוף הזמן ממועד ביצוע העבירה, הנן גורמים חשובים מאד אשר יילקחו בחשבון בעת שקית העונש. כך לדוגמא במקרה של תקיפת בן זוג אם במשך הזמן התגרשו בני הזוג והגיעו להסדר המקובל עליהם ייחשב הדבר כנסיבה מקלה לעונש, שכן הסיכון שהעבירה תחזור על עצמה פוחת. או לחילופין אם בני הזוג הגיעו לשלום בית ועברו טיפול זוגי או שהנאשם עבר טיפול לשליטה בכעסים, גם זה מפחית את רמת הסיכון לביצוע חוזר של העבירה וזה ייחשב כשיקול לטובת הנאשם בהקלה בעונש.
בהרבה מאד מקרים של גירושין בין בני זוג, נפתחים תיקים פליליים של תקיפת בן זוג, איומים הדדיים, השגת גבול וכדומה. הבעל פותח תיק במשטרה כנגד הבעל ואז מוצאים עצמם אנשים נורמטיביים ללא עבר פלילי, מול מערכת אכיפת החוק כאשר הנם מבוהלים ולא יודעים כיצד להתמודד עם המצב אליו נקלעו. אנשי עסקים, אנשי חינוך, אנשי צבא, עורכי דין, רופאים ובעלי מקצועות אחרים, עלולים להיות בעלי "כתם פלילי" אשר יתבטא בפגיעה ממשית בתעסוקתם אם יורשעו בדין בעבירה פלילית מן הסוג הזה. לפיכך, ייעוץ משפטי ראוי וטוב ע"י עורך דין פלילי, יכול לחסוך עוגמת נפש, סבל רב ואף שליחה לעונש מאסר בפועל.
כאמור נוכח העונש החמור הטמון בעבירות הללו, קיימת חשיבות רבה לקבל ייעוץ וייצוג ע"י
עורך דין פלילי מנוסה לעבירות במשפחה.
אם הוגשה כנגדך תלונה במשטרה בחשד לעבירת אלימות, חשוב ביותר לפנות לעו"ד פלילי מנוסה על מנת שזה יוכל לבחון את חומר החקירה בצורה מקצועית, לסקור את העדויות שנגבו בתיק ולאסוף ראיות הגנה נוספות אשר המשטרה נמנעה מלאסוף אשר יהיה בהן כדי לבחון האם מדובר בתלונת סרק אם לאו.

סיוע משפטי על ידי עורך דין בעל נסיון

אם הנך זקוק לסיוע או לייצוג בתחום זה, למשרדה של עורכת הדין אורית חיון הידע, הניסיון המקצועיות והמומחיות לייצג ולטפל בעניינך. משרד עורכי דין אורית חיון הננו משרד הקיים מזה למעלה מ-14 שנה ומתמחה במשפט פלילי, ייצוג קורבנות עבירה, אלימות במשפחה, משפט צבאי, וזכויות האזרח. לעורכת הדין אורית חיון תקדימים משפטיים רבים בבתי המשפט השונים בארץ ובבית המשפט העליון.
עורכת הדין אורית חיון טיפלה ומטפלת בתיקים מורכבים וגדולים בעלי סוגיות משפטיות סבוכות ונוהגת להתייחס בכובד ראש ובמקצועיות לכל תיק ותיק. עורכת הדין אורית חיון בעלת תואר שני במשפטים, בעלת מומחיות במשפט פלילי, עבדה בפרקליטות ובתפקידים ציבוריים נוספים.

עורכת הדין אורית חיון וצוות משרדה, בעלי ידע משפטי רב ויכולים לפתור, לסייע ולייצג בתחום הפלילי, תוך מקצועיות רגישות ויעילות על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבור לקוחות המשרד. 

* הערה- בכל מקום באתר זה בכלל ובדף זה בפרט שנכתב בלשון נקבה או זכר הכוונה הנה לשני המינים.

 

ראה עוד בנושא :  צו הגנה , צו למניעת הטרדה מאיימת

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן